Rozkładamy wino na łopatki (3-5 lipca)

Wino i jego kultura jest źródłem radości dla wszystkich zarówno znawców jak i nie-znawców. Znawcy,  w degustowaniu wina szukają nowych doznań. Znajdują w nim przyjemność estetyczną i intelektualną, dzielą się nią i swoimi refleksjami z przyjaciółmi. Nie-znawcy, choć często intuicyjnie nie gorzej od znawców rozpoznają cechy charakterystyczne win milczą lub ograniczają się do stwierdzenia dobre lub niedobre. Nie posiadając wiedzy czego szukać, trudno się dziwić, że łatwo zrażają się do pięknej sztuki konwersacji o winie, tym bardziej jeśli czują się przytłoczeni fachowym językiem, jakim z prawdziwą przyjemnością opisują swoje doznania znawcy.

Celem naszego cyklu Weekendowych Wieczorów Koneserów Dobrych Smaków jest to by nie-znawcy dołączyli do znawców i posiadłszy wiedzę wypływająca z doświadczenia, wiedzieli czego szukać w swoim kieliszku wina, jak szukać, jak znaleźć i jak o tym opowiadać. A oto co nas czeka w pierwszy weekend lipca:

3.07.2015 (piątek) godzina 20:30

Seans z kieliszkiem wina

Zapraszamy na seans z kieliszkiem wina w ręku, w trakcie którego poznamy niuanse pracy w jednej z najciekawszych profesji na świecie.

4.07.2015 (sobota) godzina 12:30

Warsztaty: Poznajemy tajniki degustacji

Najlepszą porą na degustację dla naszych zmysłów jest czas, w którym mamy je wyostrzone, świeże i gotowe na doznania. Rano, niczym kiperzy oceniający wina poznamy tajniki odczytywania informacji, jakie nam przekazuje. Zaskakujące, że patrząc na wino możemy określić jego wiek, gęstość, rozpoznać czy jest filtrowane, a nawet stwierdzić czy leżakowało w beczce - to tylko kilka informacji, te i pozostałe odkryjemy przed Państwem podczas warsztatów.

5.07.2015 (sobota) godzina 17:00

Degustacja: Klasyka stylów wina i odmian winorośli

Znając już tajniki i sekrety opowiedziane nam przez wino możemy podejść do degustacji win charakterystycznych  w swojej stylistyce i z poszczególnych szczepów. Wina z cieplejszych i z bardziej na północ wysuniętych regionów, wina świeże i rześkie oraz te uszlachetnione beczką, wina z popularnych odmian. Na koniec kilka win z tego samego szczepu odkryje nam różnorodność zapachów i smaków uzależnioną od siedliska i sposobu winifikacji.

Cena Warsztatu i Degustacji: 120 PLN/osoba
Cena Seansu z kieliszkiem wina: 30 PLN/osoba

Serdecznie zapraszamy!