Festiwal Karpacki Wieczory Muzyczne w Dworze Kombornia (17-19 lipca)

Zaproszenie

…Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny, i napełniać łzami oczy kobiety…- Ludwig van Beethoven

Muzyka jest najbardziej uniwersalnym językiem komunikacji uczuć i emocji, a śpiew najpiękniejszą formą ich wyrażania. Po raz kolejny w letnie wieczory zapraszamy Państwa w klimatyczną przestrzeń zabytkowej architektury otoczonej wiekowym parkiem, by kontemplować piękno Świata wyrażone brzmieniem muzyki i urodą słowa.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Karpackiego mają też na celu wsparcie dzieła Opłatka Maltańskiego - akcji charytatywnej Zakonu Maltańskiego w Polsce. Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia dzięki Opłatkom Maltańskim do wspólnego wigilijnego stołu zasiadają potrzebujące rodziny wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne.

W trakcie festiwalowych koncertów podziwiać będziemy piękne głosy i interpretacyjny kunszt artystów zarówno z kraju jak i z zagranicy.

W lipcowej edycji festiwalu dwa różnorodne tematycznie koncerty usłyszymy w wykonaniu niezwykłej szwedzkiej sopranistki Cecilii Dalby Pedersen oraz pianisty i kompozytora Marcina Głucha. W programie drugiego z ich koncertów znajdą się utwory C.Nielsena i J.Sibeliusa. Doskonałą okazją, by przybliżyć ich twórczość polskiej publiczności jest obchodzona w tym roku w Europie 150 rocznicy urodzin obu kompozytorów. Oba koncerty są przeznaczone dla szerokiej publiczności zainteresowanej poznaniem zarówno mniej znanych utworów jak i przypomnieniu tych częściej prezentowanych. Koncerty te mają bardzo kojący, uspokajający i wysublimowany charakter.

Kolejny lipcowy wieczór uświetnią pieśni oraz najbardziej lubiane arie operetkowe w interpretacji duetu utalentowanych młodych śpiewaków: Kseni Matsuk (sopran) oraz Rafała Tomkiewicza (tenor). Koncert ten odbędzie się w ramach promocji Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych, a jego współorganizatorami jest Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finałem Festiwalu będą najsłynniejsze tematy operowe, które usłyszymy w trakcie sierpniowego Wieczoru Muzycznego z Gwiazdami w wykonaniu uznanej Isabelle ANGE (sopran liryczny) oraz Serge'a Paloyan, pianisty, kompozytora i dyrygenta. (Więcej informacji o Wieczorze z Gwiazdami...)

…Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp,
tam dobre serca mają. Bo ludzie źli,
ach, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają…
Johann Wolfgang Goethe

Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach!

Piątek - program koncertu

17 Lipiec (piątek) godz. 20.00

Czar i piękno kolorów francuskiej muzyki wokalnej i fortepianowej

Wykonawcy:

  • Cecilia Dalby Pedersen (sopran)
  • Marcin Dominik Gluch (fortepian)

Program koncertu: 
 
E. Satie,         Gymnopedies 1-3
                      Danses Gothiques
                      "Ludions" 5 Pieśni do poematóww Leona Paula Fargue
                      Je te Veux-Valse
G. Bizet,          3 Pieśni na sopran i fortepian:
                      La Coccinelle, Pastorale and Serenade espagnole
                      Wariacje chromatyczne koncertowe
Ch. Koechlin, 10 Little Easy Pieces op.41
H. Berlioz,        Les nuits d'été (Summer Nights) Op. 7 for sopran and piano

Sobota - program koncertu

18 Lipiec (sobota) godz.19.00

Kilka nut o Miłości

Koncert odbywa się w ramach promocji Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych.

Wykonawcy:

  • Ksenia Matsuk (sopran)
  • Rafał Tomkiewicz (tenor)

Program koncertu: 

Część I:
J. Gall -  „Dziewczę z buzią jak malina”
W. Zelenski - “Młodo zaswatana”
S. Moniuszko - „Morel”
P. Czajkowski – „Sried szumnogo bala”
M. Karłowicz – „Pamiętam ciche, jasne złote dnie”
J. Paderewski „ - Gdy ostatnia róża zwiędła”
I. J. Paderewski – „Piosnka dudarza”
N. Rimski-Korsakow - „Nie wieter wieja s wysoty”
S. Moniuszko – „Swaty”
F. Chopin „Życzenie”

Część II:
E. Kalman – „W rytm walczyka serce śpiewa ” z operetki „Księżniczka Czardasza”
E. Kalman – „Tak całkiem bez dziewczątek ” z operetki „Księżniczka Czardasza”
F. Loewe – „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”
F. Lehar - „Usta milczą dusza śpiewa” z operetki „Wesoła Wdówka”
C. Zeller - „Lat 20 miał mój dziad” z operetki „Ptasznik z Tyrolu”
E. Kalman "Czardasz Silvy "-  z operetki „Księżniczka Czardasza”
E. Kalman" Ach, jedź do Varażdin"  z operetki  "Hrabina Mariza"
E. Kalman – „Bo to jest miłość” – z operetki „Księżniczka Czardasza”

Niedziela - program koncertu

19 Lipiec (niedziela) godz. 18.00

Wieczór z elegancją i prostotą muzyki angielskiej, skandynawskiej i czeskiej.

Wykonawcy:

  • Cecilia Dalby Pedersen (sopran)
  • Marcin Dominik Gluch (fortepian)

Program koncertu: 

R. Quilter         Three Englisg Dances op.11
                         Weepy on no more op.12 nr 1
                         Song of the Blackbird op.14 nr 4
A. Bax               Winter Waters-Tragic Landscapes
G.F. Haendel     Aria " Piangero " z opery " Juliusz Cesar "
E. Elgar             Pastourelle op.10
J.N. Hummel       Wariacje na temat Mozarta " Vivat Bachus Bachus Lebe "
C. Nielsen           Pieśni do slow Ludwiga Holsteina op.10
J. Sibelius           Sonata fortepianowa op.12
A. Dworzak          Pieśni cygańskie op.55

O artystach

Koncerty w dniach 17 i 19 lipca

Cecilia Dalby Pedersen - urodziła się w Lysekil na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Studiowała muzykologię na Univesity College of Music w Göteborgu. Śpiew solowy studiowała pod kierunkiem profesora Gösta Ohlin i Dorothy Irving. W 1978 roku uzyskała stopień muzyka kościelnego, a w 1980 stopień nauczyciela śpiewu.

W latach 1979-1989 pracowała jako muzyk w kościele w Örgrytach w Göteborgu. Następnie w latach 1989-2004, w parafii  w Torsby rozwijała różne dziedziny aktywności: min. jako muzyk, dyrektor chóru, lider chóru dziecięcego, działacz społeczny, była także szefem zespołu wokalnego Torsby.

Przez ponad 10 lat była liderem chóru "Credimus" z którym nagrała dwie płyty. Pisała pieśni dla dzieci, pieśni kościelne a także pieśni dla chórów mieszanych. Od wiosny 2005 roku współpracuje z różnymi parafiami w i Göteborgu i poza nim. Przez lata jako solistka brała udział w większych i mniejszych projektach muzycznych w różnych kościołach. Od 2009 roku współpracuie z pianistą i kompozytorem Marcinem Dominikiem Głuchem koncertując w kościołach i poza nimi w głównie w Szwecji ale także w Polsce ( Brzeg, Olesnica, Ostrowiec Swiętokrzyski).

 

 Marcin Dominik Głuch - pianista (solista, kameralista, pianista baletowy i korepetytor operowy), dyrygent, antropolog kultury i kompozytor; ur. 7 maja 1973, w Warszawie. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - dyrygenturę chóralną u Antoniego Szalińskiego, kameralistykę fortepianową u Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz oraz kompozycję pod kierunkiem Romualda Twardowskiego. Swoja pracę magisterską pt. Obecność polskiej kultury muzycznej w Göteborgu na przykładzie Filharmonii - napisał i obronił z wynikiem celującym w czerwcu 1997 roku. Od 1997 roku mieszka w Szwecji w Goteborgu. Włada biegle jezykiem angielskim i szwedzkim, w stopniu srednim po francusku i rosyjsku.

W latach 2002-2007 współpracował z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Rzymie i Pradze, Szwedzkim Kościołem Protestanckim w Berlinie, w Nicei, Paryżu i Palmie na Majorce. W sezonie artystycznym 2006-2007 był gościnnym pianistą i chórmistrzem Teatru Muzycznego "Rampa" na Targówku w Warszawie, gdzie przygotowywał przedstawienie "Brat Naszego Boga" z muzyką Z. Koniecznego. W sezonie artystycznym 2010-12 był gościnnym kompozytorem Teatru Miejskiego imienia A. Fredry w Gnieźnie gdzie napisał muzykę do dwóch przedstawień - "Gelsomino w Krainie Klamczuchów", "Z miłosci".
 
W latach 2004-2006 Marcin Dominik Głuch był ponadto pianistą Baletu Monte Carlo w Monako. Z zespołem tym prezentował się między innymi w takich miejscach jak: Shanghai Grand Theatre Arts Center, Pekin Tiangiao Theatre - Chiny Auditorium de Dijon, Grand Theatre Massenet St. Etienne, Auditorium Merignac Bordeaux - Francja, Teatro de la Maestranza - Sevilla, Forum Grimaldi - Monako, Ludwigsburg Schlossfestpiele 2005-Niemcy, Cankarjev Dom w Lubljanie -Slowenia, 32 Festival Internacional Cervantino w Guanajuato - Meksyk oraz w Detroit Opera House i Mahalia Jackson Theater for the Performing Arts w Nowym Orleanie - USA. W Balecie Monte Carlo pracował nad baletami rosyjskich kompozytorów (P.Czajkowski - La Belle (Śpiąca Królewna), S.Prokofiew (Romeo i Julia, Kopciuszek), A.Schnittke (Concerto grosso).
 
W 2010 roku został Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Mazurskiego Festiwalu Chopinowskiego w Ostródzie, zaś od 2012 do 2014 roku był Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego " Weekend Melomana " w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jest członkiem zwyczajnym Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych Sekcji A.
W 2015 roku uczestniczył w pracach Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla młodych pianistów " Przyjaźń i muzyka Rosja i Polska " w Pietrozawodsku.
 

Koncert w dniu 18 lipca

Ksenia Matsuk – urodzona na Białorusi, tam też przez 3 lata studiowała na Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku, na wydziale wokalno- chóralnym, kierunek śpiew klasyczny.

Do Polski przyjechała na studia. Od półtora roku mieszka w Krakowie i obecnie jest studentką Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim specjalność śpiew solowy.

Ma duże doświadczenie artystyczne, jest wielokrotną laureatką wielu konkursów wokalnych, występowała jako solistka wraz z Państwową Białoruska Orkiestrą.

Koncertowała w Polsce, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Estonii, Litwie, Niemczech. Współpracowała z Operą Krakowską przy produkcji Mefistofeles A. Boito. Aktualnie współpracuje z krakowskim teatrem Variete przy produkcji musicalu Legalna Blondynka.

 

Rafał Tomkiewicz – od najmłodszych lat kształcił się w Szkole Muzycznej I i II st. Anny i Adama Munzbergerów w Krośnie gdzie rozwijał swoją pasję gry na skrzypcach.

Z wykształcenia inżynier elektrotechniki natomiast aktualnie student Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim gdzie kształci swój głos o charakterze operowym.

Współpracował z Filharmonią Krakowską, Operą Krakowską, czynnie udziela się artystycznie w Polsce i za granicą. 

 

 

 

Wioletta Janas pochodzi z Gorlic. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie fortepianu.

Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.

Ma za sobą udział w konkursach Ogólnopolskich i kursach muzycznych: Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu oraz Warsztatach Pianistycznych w Krynicy Zdroju.  

Partnerzy:

 
 

Patronaty medialne: